پرواز با همای عقل و عشق

به گزارش وبلاگ پتول، پرواز همای، خواننده موسیقی ایرانی از 12 سالگی با نوروزخوانی پا به عرصه موسیقی گذاشت و با تحصیل در ایران و ایتالیا و حشر و نشر با بزرگان موسیقی، راهی متفاوت را در موسیقی برای خود برگزید.

پرواز با همای عقل و عشق

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ پتول، همای طی سال ها فعالیت با طرح های نو سعی کرد در ارائه موسیقی اش تکرار نباشد، به طوری که زمانی با ارکستر بزرگ، زمانی دیگر با گروهی کاملا سنتی و در برهه ای دیگر با حضور هنرمندان غیرایرانی از جمله عالیم قاسم اف و ترکیب و تلفیق موسیقی ایرانی و آذربایجانی به روی صحنه رفته است.

او در روزهای گذشته و در طرحی دیگر، اپرا را به شیوه ایرانی به صحنه آورد؛ اپرایی از جنس همنشینی موسیقی بومی با موسیقی ایرانی و کلاسیک.

عاملی که باعث شد در چنین برهه زمانی به فکر اجرای چنین پروژه ای آن هم در قالب اپرایی بیفتید، چه بود؟

من همیشه دوست دارم کارهایی که انجام می دهم، با کارهای قبلی ام متفاوت باشد و تکراری نباشد. با توجه به این که این روزها در ایران کارهای متفاوت در حال انجام است، حس آدم برانگیخته می شود برای این که بتواند کارهای جدید انجام دهد.

سال ها بود دلم می خواست، این اپرای عشق و عقل و آدمی را در ایران روی صحنه بیاورم. از آنجا که قبلا آن را در اروپا اجرا کرده بودم، تلاش کردم به شکل کامل تر و کاملا ایرانیزه شده با توجه به مفاهیم ایرانی، آن را بنویسم و در ایران اجرا کنم .

من معتقدم، مردم این زمانه نیاز به شنیدن موسیقی کاملا متفاوت دارند و فکر می کنم، این یکی از آن موسیقی هایی است که مردم از شنیدنش لذت خواهند برد.

در سال های اخیر اپرا به شکل واقعی اش هیچ گاه در ایران اجرا نشده و بسیاری از بزرگان موسیقی کلاسیک همیشه انتقاداتی را بر آن داشته اند. شما برای این اثر اپرایی چه تدابیری را در نظر گرفته اید که همه بخش های آوازی بدون مشکل و به صورت کامل اجرا شود؟

من شش سال وقت گذاشتم تا بتوانم این اپرا را به آن شکلی که می خواهم، اجرا کنم .در این اپرا صدای زن ها با لحاظ مسائل شرعی با هم ترکیب شده. درواقع، صدای عشق مادر، عشق جاودان و عشق آسمانی با عقل ها ترکیب شده و یک اثر خیلی متفاوت خلق کرده است .

چگونه از موسیقی کلاسیک در تلفیق موسیقی ایرانی برای این اثر بهره بردید؟

از آنجا که در مدت حضورم در ایتالیا درس های تاریخ اپرا را از بدو شکل گیری اش آموخته ام و تکنیک ها و نوشتن آن را یاد گرفته ام و همچنین در اپراهای متفاوت ایتالیایی حضور داشتم و نوع تکنیک هایشان را دیدم و آریاهای متفاوت اپرا را خواندم و با کارگردان های متفاوت مشورت کردم، تصمیم گرفتم این اپرا را با همان قواعد درست اپرا و ایتالیایی بنویسم که معنای واقعی اپرا داشته باشد. من در این اثر هم از سازهای ارکستراسیون کلاسیک و هم ایرانی استفاده کردم که کاملا یک اپرای ایرانی شود و شکل واقعی یک اپرا را داشته باشد.

از این اپرا به عنوان اپرای ایرانی یاد کردید. لطفا توضیح بفرمایید، اپرای ایرانی چه شاخصه هایی می تواند داشته باشد؟

از این اثر به عنوان اولین اپرای ایرانی یاد کردم، به این معنا که تا به حال اپرای واقعی با آن قواعد تکنیک نوشتاری اپرا از نظر حرکات و قواعد نوشتاری موسیقی در ایران اجرا نشده و آنهایی هم که تحت عنوان اپرا اجرا شده، نمایش های عروسکی یا موزیکال بوده اند که قواعد نوشتاری اپرا در آنها رعایت نشده است.

من با توجه به آنچه از قواعد اپرا می دانم، این اثر را نوشتم و به خاطر همین اصرار دارم، عشق و عقل و آدمی، اولین اپرا به شکل واقعی است و آنهای دیگر نمایش های موزیکال یا نمایش های عروسکی موزیکال بودند که روی صحنه اجرا شده اند.

شما همیشه در آثارتان توجه خاصی به موسیقی نواحی داشته اید. آیا در این اپرا که عنوان ایرانی دارد، از موسیقی بومی استفاده کرده اید؟

بله، برای این که این اثر یک اپرای کاملا ایرانیزه شود، از موسیقی نواحی ایران هم استفاده و آنها را با موسیقی های متفاوت ترکیب کردم. از موسیقی لرستان، گیلان، خراسان، کردی و آذری بهره بردم تا موسیقی اقوام ایران هم همراه با ارکستر سمفونیک بزرگ در این اثر نقش کامل داشته باشد.

می توانیم بگوییم در این اپرا موسیقی کلاسیک، ایرانی و محلی با هم همنشینی دارند و ما نقش هر کدام را در جاهای مختلف این اثر می شنویم.

بله، کاملا درست است. هر کدام از موسیقی ها به گونه ای با هم آمیخته شده اند که جزئی از هم شده و همدیگر را تکمیل می کنند.

تقابل 2 نیروی متفاوت

از گذشته علاقه شدیدی به ادبیات کهن ایران و زاویه دید هنرمندانمان به این دو سوژه عقل و عشق داشتم. به همین دلیل تصمیم گرفتم، متنی بنویسم که بتوانم این دو را در وجود انسان مورد بررسی قرار دهم و درواقع طرحی بنویسم که بیان کند، عشق انسان را به یک سو و عقل به یک سوی دیگر می کشاند و انسان برای انتخاب این دو دچار تردید است و در نهایت، آدمی تابع عشق است و عقل را زیر پا می گذارد.

بر این اساس، طرح این پروژه شکل گرفت و تصمیم بر این شد که آن را به یک اپرا تبدیل و با چند صدای متفاوت در کنار خودم اجرا کنم.

اسم این اپرا را هم به خاطر این که تقابل دو نیروی عقل و عشق در آدم است، عشق و عقل و آدمی گذاشتم.

منبع:جام جم

منبع: تسنیم

به "پرواز با همای عقل و عشق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرواز با همای عقل و عشق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید