چراغ بیش از 57 هزار روستا روشن شد

به گزارش وبلاگ پتول، برق رسانی به روستاها پرونده ای است که تا سرانجام دولت دوازدهم به طور کامل بسته خواهد شد و تا به امروز نیز براساس آخرین آمار تعداد روستاهای برق دار شده تا سرانجام آبان ماه 1398 معادل 57 هزار و 350 بوده است.

چراغ بیش از 57 هزار روستا روشن شد

به گزارش وبلاگ پتول، درحالی که براساس آمار سازمان ملل، جمعیت روستایی برق دار در سطح دنیا حدود 76 درصد است ولی در ایران این رقم به 99.7 درصد رسیده است و تنها 0.3 درصد جمعیت روستایی بدون برق هستند که تا سرانجام دولت دوازدهم برق مورد نیاز روستائیان باقی مانده نیز تامین خواهد شد.

به طور کلی 21 میلیون نفر از جمعیت ایران در روستاها زندگی می کنند که 26 درصد جمعیت ایران را به خود اختصاص داده اند. 50 درصد شبکه برق روستایی کشور قدمت بالای 25 سال دارد و فرسوده است. به همین دلیل بیش از 85 درصد اعتبارات داخلی و منابع حاصل از عوارض برق صرف به سازی، توسعه، نگهداری و رفع فرسودگی شبکه های موجود روستایی شده و کمتر از 15 درصد آن به بخش برق رسانی روستاها و عشایر اختصاص پیدا کرده است. وزارت نیرو هم اعلام کرده قصد دارد در سال جاری به 400 روستای کشور برق رسانی کند.

آمار برق رسانی به روستاها بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

طبق آماری که در بهمن ماه سال 1397 منتشر شده بود، بیش از 99 درصد روستاهای کشور برق دار هستند. قبل از پیروزی انقلاب اسلامی 4667 روستا در سطح کشور برق دار بوده که این رقم تا بهمن سال گذشته به 57 هزار و 200 روستا با چهار و نیم میلیون خانوار رسید. به عبارت دیگر بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا بهمن سال 1397 روزانه نزدیک به چهار روستا برق رسانی شد.

چند خانوار روستایی برق دارند؟

بنا بر اعلام وزارت نیرو، تا سرانجام سال 1397، معادل 57 هزار و 280 روستا برق دار شده بودند و از ابتدای سال 1398 تا آبان ماه نیز 70 روستای دیگر نیز به این لیست اضافه شده اند که براساس این آمار چهار میلیون و 500 هزار و 250 خانوار تا سرانجام سال 1397 و 45 میلیون و 13 هزار و 93 خانوار تا آبان ماه سال جاری برق دار شده اند که این اعداد بیانگر رشد سه درصدی خانوارهای روستایی از انرژی برق است.

طول شبکه فشار روستایی (متوسط و ضعیف) تا سرانجام آبان ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل سه درصد افزایش داشته است. همچنین تعداد ترانسفورماتور روستایی تا سرانجام آبان ماه سال 1398 نسبت به سال قبل 42 درصد افزایش داشته و ظریف ترانسفورماتورهای روستایی از آبان ماه سال جاری تا سال گذشته دو درصد افزایش داشته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چراغ بیش از 57 هزار روستا روشن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چراغ بیش از 57 هزار روستا روشن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید