آیا باید میوه درشت بخوریم؟

به گزارش وبلاگ پتول، متخصص تغذیه گفت: از آنجا که ارزش تغذیه ای میوه های درشت و ریز با هم تفاوتی ندارند هیچ توصیه و الزامی برای خرید میوه های درشت تر نیست؛ در برخی موارد برای درشت تر شدن اندازه میوه از کودهای نیتراته استفاده می گردد که برای سلامتی زیان بارهستند.

آیا باید میوه درشت بخوریم؟

به گزارش وبلاگ پتول از فارس، در نزد عامه مردم میوه های درشت از خاصیت بهتری برخوردارند و هنگام خرید میوه و صیفی جات میوه های درشت اقبال بیشتری برای خریداری شدن توسط مردم را دارند؛ این در حالی است که میوه های با اندازه عظیم تر دارای سموم بیشتری بوده و مقدار بیشتری از این سموم را از خاک دریافت نموده اند.

سید مرتضی صفوی، متخصص تغذیه درباره اینکه آیا هنگام خرید میوه و صیفی جات نوع درشت آن را خریداری کنیم یا نوع کوچک؟، گفت:برخلاف باور عامه مردم فکر می نمایند میوه های خوب و با ارزش فقط میوه های درشت و به اصطلاح مجلسی هستند؛ در تمام جهان میوه ها را بر اساس کیفیت شان طبقه بندی، بسته بندی و قیمت گذاری می نمایند؛ حال دقیقا چه میوه ای بهتر است؟

وی ادامه داد: از آنجا که ارزش تغذیه ای میوه های درشت و ریز با هم تفاوتی ندارند هیچ اجبار، توصیه و الزامی برای خرید میوه های درشت تر نیست؛ ضمن اینکه در بعضی موارد برای درشت تر شدن اندازه میوه از کودهای نیتراته استفاده می گردد که برای سلامتی زیان بار هستند؛ بنابراین خرید میوه هایی با اندازه متوسط را توصیه می کنیم.

این متخصص تغذیه بیان داشت: گاهی مهمان ها میوه های عظیم را پوست می گیرند و نمی توانند تمام آنها را بخورند؛ به همین دلیل اسراف می گردد؛ این مسئله نیز دلیل دیگری برای توصیه به خرید میوه های کوچکتر است.

صفوی اضافه نمود: اگر به مکان هایی که میوه های بسته بندی تازه می فروشند دسترسی دارید، از خرید فله ای میوه در حجم بالا بپرهیزید؛ زیرا امکان خراب شدن میوه هایی که فله ای و زیاد خریداری می شوند وجود دارد؛ از طرف دیگر امکان وجود میوه های خراب بین این میوه ها نیز است.

وی با بیان اینکه سعی کنید میوه را در همان روزی که قرار است برایتان مهمان بیاید و به اندازه مهمان های خود بخرید،ابراز داشت: اگر چند نوع میوه خریداری نموده اید، لزومی ندارد در ظرف میوه شما از هر میوه به ازای هر مهمان یک عدد از آنها وجود داشته باشد؛ این صرفه جویی بجا، باعث پیشگیری از خراب شدن میوه ها و بالا رفتن مقدار دور ریز آنها می گردد.

این متخصص تغذیه خاطر نشان کرد: با میوه ها مانند یک موجود زنده رفتار کنید؛ زیرا میوه ها بخش زنده ای از یک گیاه هستند. جابجایی، شستن و قرار دادن داخل یخچال میوه ها آنها را در معرض ضربه های مداوم و شدید قرار می دهد؛ ضربه خوردن به میوه ها باعث تلخ یا لک دار شدن گوشت بعضی از آنها می گردد.

صفوی با تأکید بر اینکه نباید بعضی میوه ها مانند موز و سیب را کنار یکدیگر نگهداری کنیم، گفت: از آنجا که میوه ها زنده هستند و نفس می کشند، با تنفس خود گازهایی ایجاد می نمایند که روی یکدیگر اثر می گذارد؛ مثلا اگر سیب را کنار موز نگه داریم باعث رسیدن و له شدن سریع تر آن خواهد شد؛ البته سیب می تواند باعث رسیدن کیوی های سفت هم بگردد.

وی متذکر شد: موز را داخل کیسه ای بگذارید و در بالکن یا مکان خنکی آویزان کنید تا کمتر تحت تاثیر میوه های دیگر قرار بگیرد و دیرتر خراب و له گردد.

منبع: جام جم آنلاین

به "آیا باید میوه درشت بخوریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا باید میوه درشت بخوریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید