حذف عجیب یک جمله از متن مکالمه ترامپ با رئیس جمهور اوکراین

به گزارش وبلاگ پتول، دو رسانه آمریکایی در گزارش های جداگانه به حذف یک بخش از اولین تماس تلفنی رئیس جمهور این کشور با همتای اوکراینی در بحبوحه تحقیقات برای استیضاح دونالد ترامپ، اشاره نموده اند.

حذف عجیب یک جمله از متن مکالمه ترامپ با رئیس جمهور اوکراین

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ پتول، نیویورک تایمز و سی ان ان با انتشار گزارش هایی به اقدام کاخ سفید در انتشار متن اولین مکالمه تلفنی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و ولودمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین به تاریخ 21 آوریل (اول اردیبهشت)، از حذف جنجالی و سوال برانگیز یک جمله ترامپ خبر دادند.

دموکرات ها پیش از این بار ها اعلام نموده اند که ترامپ از ریاست جمهوری و قدرت خود سوء استفاده نموده و رئیس جمهور اوکراین را برای انجام تحقیقات درباره فساد احتمالی جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق آمریکا و پسرش هانتر بایدن تحت فشار قرار داده، اما رئیس جمهور آمریکا و حامیان جمهوری خواهش این اتهام را رد نموده و بی اساس خوانده اند.

در متن مکالمه ای که کاخ سفید منتشر نموده هیچ گونه صحبتی درباره موضوعات سیاسی انجام نشده است. بر اساس گزارش ها، مکالمه تلفنی اول اردیبهشت ترامپ و ولودیمیر زلینسکی که در آن موقع رئیس جمهور منتخب اوکراین بوده و هنوز در قدرت نبوده، در تحقیقات استیضاح ترامپ مطرح نبوده و مکالمه های بعدی آن ها محور کوشش های دموکرات ها برای استیضاح بوده است.

ترامپ 25 جولای (سوم مرداد) در مکالمه تلفنی دیگر با رئیس جمهور اوکراین صحبت کرد و این گفت وگوی جنجالی به شروع رسوایی اوکراین گیت و تحقیقات استیضاح علیه ترامپ تبدیل شد.

طبق افشاگری هایی که علیه ترامپ اجرا شده، او در گفت وگوی تلفنی سوم مرداد از همتای اوکراینی خواسته علیه فساد احتمالی جو بایدن، رقیب انتخاباتی او در اوکراین تحقیقات کند و تلویحا ادامه یاری نظامی آمریکا به اوکراین را به این موضوع منوط نموده است.

نیویورک تایمز در واکنش به انتشار متن اولین مکالمه روسای جمهور آمریکا و اوکراین نوشت: متنی که به تازگی از اولین مکالمه ترامپ- زلینسکی منتشر شده، باعث ایجاد سوالات بیشتری شده است.

طبق این گزارش، این متن با متن خلاصه ای که چند ماه قبل خود کاخ سفید درباره اولین تماس تلفنی ترامپ با زلینسکی منتشر نموده، فرق دارد.

نیویورک تایمز نوشت: متن منتشر شده کاخ سفید در ماه آوریل، روایت متفاوتی ارائه می کرد. در خلاصه (متن تماس تلفنی ترامپ و زلینسکی) که با فاصله کوتاهی بعد از این تماس در اختیار وبلاگ پتول نهاده شد، دولت (آمریکا) اعلام نموده بود که آقای ترامپ برای اجرای اصلاحات به منظور تقویت دموکراسی، افزایش رفاه و ریشه کن کردن فساد (در اوکراین) به آقای زلینسکی قول همکاری داده بود.

در متن منتشر شده تازه کاخ سفید، هیچ اثری از صحبت درباره ابراز آمادگی ترامپ برای همکاری جهت مبارزه با فساد نیست و در عوض آن، تنها به تمجید های روسای جمهور آمریکا و اوکراین از یکدیگر و اصرار چند باره زلینسکی برای حضور ترامپ در مراسم تحلیفش اشاره شده است.

زلینسکی، کمدین مشهور و سابق اوکراینی در انتخابات 21 آوریل توانسته بود با شعار هایی از قبیل: عزمش برای ریشه کن کردن فساد در این کشور توانست در انتخابات پیروز گردد.

به نوشته نیویورک تایمز، کاخ سفید امیدوار است که (با انتشار متن اولین مکالمه تلفنی ترامپ با زلیسنکی) نشان دهد هیچ چیز خاصی در روابط آمریکا و اوکراین وجود نداشته هیچ کسی ترامپ را به انجام کار نادرست در این تماس تلفنی متهم نکرد تماسی که برای اعلام تبریک پیروزی در انتخابات گرفته شد.

سی ان ان درباره اقدام کاخ سفید در انتشار متن اولین مکالمه تلفنی ترامپ با زلینسکی نوشت: مکالمه درباره تبریک (ترامپ به زلینسکی) کمتر از مکالمه بعدی او در ماه جولای حاوی درخواست های مشکل ساز بوده است، اما نشان داد که ترامپ راغب به تعامل با رئیس جمهور ولودیمیر زلینسکی بود و بعدا از او خواست که علیه رقبای سیاسی اش تحقیقات کند.

این رسانه هم به تفاوت متن خلاصه منتشر شده قبلی کاخ سفید از اولین تماس تلفنی ترامپ - زلینسکی با متی که شامگاه آدینه منتشر شد، اشاره نموده است.

سی ان ان نوشت: یک مورد مهم از حذفیات وجود دارد. ترامپ (طبق این متن) هرگز اشاره ای به فساد نمی کند به رغم آنکه در روایت رسمی آن موقع کاخ سفید او بر تعهد خود برای همکاری به منظور ریشه کنی فساد (در اوکراین) تاکید نموده بود.

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به چرایی تفاوت دو متن منتشر شده توسط کاخ سفید درباره تماس تلفنی روسای جمهور آمریکا و اوکراین، مدعی شد که دلیل این تفاوت، موضعگیری شورای امنیت ملی آمریکا بوده است.

به گفته سخنگوی کاخ سفید، رویه استاندارد شورای امنیت ملی آمریکا این است که متن تماس های تلفنی رئیس جمهور با رهبران خارجی را ارائه می دهد و متن (روز گذشته منتشر شده توسط کاخ سفید) را کارشناس اوکراین در شورای امنیت ملی ارائه داده است.

جنجال ها درباره تبادل نظر های ترامپ با زلینسکی و رسوایی موسوم به اوکراین گیت در شرایطی بالا گرفته که از هفته گذشته، جلسات علنی مجلس نمایندگان آمریکا درباره تحقیقات استیضاح ترامپ شروع شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "حذف عجیب یک جمله از متن مکالمه ترامپ با رئیس جمهور اوکراین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف عجیب یک جمله از متن مکالمه ترامپ با رئیس جمهور اوکراین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید