سوال از وزیر نفت درباره نقش بنزین در آلودگی هوا

به گزارش وبلاگ پتول، یک عضو کمیسیون انژری مجلس شورای اسلامی از طرح سوال خود از وزیر نفت درباره نقش بنزین در آلودگی هوا اطلاع داد و گفت که این سوال از سوی هیات رئیسه به کمیسیون انرژی ارجاع شده است.

سوال از وزیر نفت درباره نقش بنزین در آلودگی هوا

علی بختیار در گفت وگو با وبلاگ پتول، اظهار کرد: متاسفانه تعدادی از پالایشگاه های ما رعایت جهات زیست محیطی نکردند و بخشی از آلودگی هوای تهران و کلانشهرها ناشی از عدم رعایت استانداردهای زیست محیطی است دلیلش هم این است که ما در کل کشور قیمت یکسانی داریم و برای بعضی از پالایشگاه ها استفاده از کاتلیست ها مقرون به صرفه نیست در حالی که بخشی از پالایشگاه ها از آن استفاده می نماید.

وی با بیان این که پالایشگاه ستاره خلیج فارس بنزین با کیفیتی را فراوری و صادر می نماید یادآور شد: در مقابل بعضی از پالایشگاه های دیگر بنزین بدون کیفیت و بدون رعایت استانداردهای زیست محیطی فراوری می نماید که همین امر باعث آلودگی هوا آن هم در شرایط وارونگی هوا می گردد.

بختیار یادآور شد: ما هم در بنزین و هم در گازوئیل که مربوط به خودروهای سبک و سنگین است دچار مشکل هستیم به همین دلیل من سوالی را از وزیر نفت مطرح کردم تا ایشان راجع به نقش بنزین در آلودگی هوا به نمایندگان شرح دهد. این سوال روز یکشنبه تحویل هیات رئیسه مجلس شد و هیات رئیسه آن را به کمیسیون انرژی ارجاع داد که قاعدتا بعد از تعطیلات هفته آینده در دستور کار کمیسیون قرار می گیرد.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رگولاتور پالایشگاه های کشور شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی است که باید نظارت لازم را انجام دهد و سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی امر محیط زیست در کشور موظف است تهمیدات لازم را در این زمینه داشته باشد.

بختیار با بیان این که به گفته شهرداری تهران 35 درصد آلودگی هوا مربوط به صنایع آلاینده است گفت: این صنایع باید به شعاع 120 کیلومتری از تهران منتقل گردد. اما متاسفانه نه تنها این جابجایی صورت نگرفته بلکه همین الان ما شاهد توسعه صنایع در اطراف تهران هستیم در حالی که اگر خودروسازی های بزرگ و صنایع آلاینده را به شهرستان ها ببریم هم شهرستان ها را آباد می کنیم و در آن جا اشتغال پایدار ایجاد می کنیم هم تمرکز جمعیت را از تهران می گیریم و هم معضل بزرگ تهران و ترافیک و آلودگی پایتخت حل خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سوال از وزیر نفت درباره نقش بنزین در آلودگی هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوال از وزیر نفت درباره نقش بنزین در آلودگی هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید